sbs

warning: Creating default object from empty value in /home/nasihat/domains/nasihat.org/public_html/egitim/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

SBS’de yedek liste skandalı

Milliyet gazetesi yazarı Abbas Güçlü, milyonlarca ilköğretim öğrencisini yakından ilgilendiren kayıt skandalını yazdı...

"Fen ve anadolu liseleri kayıt maratonunda, Galatasaray, İstanbul Erkek, Kabataş, Kadıköy Anadolu gibi çok önemli bazı liselerin yedek listeleri, yerleştirme kılavuzuna aykırı olarak düşük sayıda belirlendi. Bu durumda bu okullarda, çok sayıda kontenjan açığı ortaya çıkacak.

Örneğin; dün akşam itibarı ile İstanbul Lisesi’nde 10 kontenjan açığı bulunuyor ve daha da artması bekleniyor. Ama yedek listede öğrenci bulunmadığı için bu boşluk, kılavuza göre ya nakille doldurulacak ya da boş bırakılacak.

Şimdi cevabı merak edilen soru şu:

SBS sonucunu öğrenmek için tıklayınız!

-> SBS sonucunu öğrenmek için tıklayın! <-

MEB, daha önce 6 Ağustos Cuma günü açıklanacağını duyurduğu ilköğretim 6 ve 7. sınıf Seviye Belirleme Sınavı sonuçlarını açıkladı.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) daha önce 6 Ağustos 2010 tarihinde açıklanacağı duyurulan SBS sonuçlarına ilişkin çalışmaları tamamladı.

Çalışmaların tamamlanması nedeniyle Bakanlık, sınav sonuçlarının 6 Ağustos yerine bugün açıklanmasını kararlaştırdı.

İşte SBS'de en başarılı 50 ilköğretim okulu

Seviye Belirleme Sınavı(SBS) 8'inci sınıf sonuçlarına göre Türkiye'nin en başarılı 50 okulu belirlendi. Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından yapılan araştırma sonucu belirlenen başarılı okulların ilk 50'sinde devlet okulu bulunmuyor. SABAH'ın ulaştığı listeye göre Kahramanmaraş'taki Özel Kahramankent İlköğretim Okulu 1'inci olurken, Bursa'dan Özel Bursa Yeni Kültür İlköğretim Okulu 2'nci, İstanbul Ümraniye'deki Özel Atakent Doğa İlköğretim Okulu üçüncü oldu.

İLLERİN ŞAMPİYON OKULLARI

SBS'de dereceye girenlerin tercihleri

Seviye Belirleme Sınavları'nda (SBS) ilk üç dereceyi paylaşan öğrencilerin, Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesini tercih ettikleri bildirildi.

Yapılan yazılı açıklamaya göre, 6, 7 ve 8. sınıflarda yapılan SBS'de Türkiye birincisi olan Özel Manavgat Kolejinden Mustafa Kurucu, ikinci olan Yalova Bahçeşehir Kolejinden Hüma Gülseçgin ve üçüncü olan Kocaeli Başiskele Özel Erkul Tunagür İlköğretim Okulundan Ahmet Erdem Çetintaş, liseyi Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesinde okuyacak.

Tercih döneminde okulları araştıran Mustafa Kurucu, mühendislik ya da tıp okumak istediğini bu yüzden de sadece Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesini tercih listesine yazdığını söylediği kaydedildi.

SBS'de "ek puan" uygulaması durduruldu

Danıştay 8. Dairesi, uluslararası bilim olimpiyatlarında, proje yarışmalarında, spor, kültür ve güzel sanatlarla ilgili uluslararası yarışmalarda elemelerden geçerek Türkiye'yi temsil etme hakkı kazanan öğrencilere Seviye Belirleme Sınavı'nda (SBS) “ek puan” verilmesini öngören Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Yönergesi'nin ilgili maddesinin yürütmesini durdurdu.

Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Yönergesi'nde nisan ayında yapılan değişiklikle, SBS'ye gireceklerden, uluslararası bilim olimpiyatlarında, proje yarışmalarında, spor, kültür ve güzel sanatlarla ilgili uluslararası yarışmalarda elemelerden geçerek Türkiye'yi temsil etme hakkı kazanan öğrencilere “ek puan” verme uygulaması başlatılmıştı.

Öğretmen ücretleri açıklandı

Milli Eğitim Bakanlığı ve ÖSYM tarafından yapılan merkezi sistem sınavlarında görev alan öğretmen ve diğer görevlilere ödenecek ücretler belirlendi. Öğretmenler katılacağı hangi sınavda ne kadar alacak?
Merkezi sistem sınavlarından ÖSYM sınavlarında öğretmene 91 TL, MEB sınavlarında 43 TL, AÖF sınavlarında ise 143 TL ödenecek.

milli eğitimden, başarı puanları inceleme talimatı...

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, il Milli Eğitim Müdürlüklerine, Seviye Belirleme Sınavı´na (SBS) katılan öğrencilerden Yılsonu Başarı Puanı (YBP) ile SBS puanları arasında 20 ve daha fazla fark olanların belirlenerek bunun nedenlerinin incelenmesi, sorumlu öğretmen ve yöneticiler hakkında işlem yaplması talimatı verdi.
Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, İl Milli Eğitim Müdürlükleri´ne ´´SBS Sonuçlarının Değerlendirilmesi´´ konulu bir genelge gönderdi.

Öğrencileri Birbiriyle Kıyaslamayın

Haziran ayının ilk haftasıyla birlikte yaklaşık 3,5 milyon genç, Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) ve Seviye Belirleme Sınavı (SBS) heyecanı yaşayacak. Yıl boyunca hazırlanan ilköğretim ikinci kademe ve lise son sınıf öğrencilerinin kaygı ve gerginliği sınavın yaklaşmasıyla birlikte giderek artıyor.

SBS'nin başarısızı kim?

Eğer 100 öğrenciden 70'i, daha birkaç ay önce öğrendiği matematik ve fen bilgisi sorularından hiç birini yapamıyorsa başarısız sayılır mı? OKS'de benzer tablo çıktığında "Sorular çok zor" ya da "4'üncü sınıfta gördüğü konuyu aradan 4 yıl geçince hatırlamadılar", "Bu sıralama sınavı" gibi bir mazeretler bulunabiliyordu.

İçeriği paylaş

sponsorlu bağlantılar

Anket

Meslek liselerin yaşadığı katsayı sorunu nasıl değerlendiriyorsunuz: