ÖSS

warning: Creating default object from empty value in /home/nasihat/domains/nasihat.org/public_html/egitim/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Meslek seçip sınava giren gençler daha başarılı olur

Meslek seçip sınava giren gençler daha başarılı olur

Küçük yaşlardan itibaren bir mesleği kendilerine hedef seçen gençler, okul hayatları boyunca bu hedef doğrultusunda çalışıyor. Bu da ÖSS sınavında, diğerlerine oranla daha başarılı olmalarını sağlıyor..

Çocuk Gelişim Uzmanı Şenay Yılmaz, ÖSS'ye hazırlanan gençlerin nasıl daha başarılı olabileceğine dair soruları yanıtladı:

* Ergenliğe giren çocuğun sınav başarısı düştüyse ne yapmak lazım?

Öğrencileri Birbiriyle Kıyaslamayın

Haziran ayının ilk haftasıyla birlikte yaklaşık 3,5 milyon genç, Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) ve Seviye Belirleme Sınavı (SBS) heyecanı yaşayacak. Yıl boyunca hazırlanan ilköğretim ikinci kademe ve lise son sınıf öğrencilerinin kaygı ve gerginliği sınavın yaklaşmasıyla birlikte giderek artıyor.

ÖSS başvuruları 16 Şubat´ta başlayacak

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM), 14 Haziran 2009 tarihinde gerçekleştirilecek Öğrenci Seçme Sınavı’nın (ÖSS) başvurularını 16 Şubat-27 Mart 2009 tarihleri arasında alacak.
ÖSYM, 2009 yılı sınav takvimini belirledi. Buna göre, ÖSYM, 2009 yılında ÖSS, YDS, KPDS, ALES, ÜDS gibi sınavların da arasında bulunduğu geniş katılımlı toplam 24 sınav düzenleyecek.

2008 ÖSS-1 sorularında fen liseleri birinci

2008 Öğrenci Seçme Sınavında (ÖSS), yüksek öğretim kurumuna yerleşmenin ön koşulu olan ÖSS-1 testini
başarıyla çözen okullar sıralamasında Fen Liseleri başlarda yer alıyor. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme
Merkezince (ÖSYM) hazırlanan "Ortaöğretim Kurumlarına Göre 2008-ÖSS Sonuçları Kitabı" ÖSYM’nin internet sayfasında yayımlandı.
Kitapta, ÖSS’ye başvuran ve yerleştirilen aday sayıları, ortak derslerle ilgili testler ile bu testlerden hesaplanan ÖSS-1 puanları ve YDS sonuçlarına yer verildi.

ÖSS'ye gireceklere 2009 müjdesi

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, 2009'da ÖSS'ye girecek adayların, en şanslı adaylar olacağını açıkladı

ÖSS'nin en başarılı okulları açıklandı

'2008-ÖSS Sonuçları Kitabı' ÖSYM'nin internet sayfasında yayımlandı. Kitapçıkta en başarılı okullar ve iller sıralandı.

2008 Öğrenci Seçme Sınavında (ÖSS), yüksek öğretim kurumuna yerleşmenin ön koşulu olan ÖSS-1 testini başarıyla çözen okullar sıralamasında Fen Liseleri başlarda yer alıyor.

Eski mezunlara 2009 ÖSS´de kötü haber

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan 2009-ÖSS´de yöneltilecek soruların yenilenen lise müfredatı göz önünde bulundurularak hazırlanacağı belirtti. Yarımağan ´´Biz bu sene soruları hazırlarken şu anda son sınıfta olanların son 3 yılda okudukları derslere göre soruları hazırlıyoruz. Örneğin 2 yıl önce mezun olan bir aday okumadığı bir dersten sorularla karşılaşabilir´´ diye konuştu.
YÖK Başkanı Özcan ve ÖSYM Başkanı Yarımağan, 2009-ÖSS´ye ilişkin soruları yanıtladı.2009-ÖSS´de adayları ne gibi değişikliklerin beklediği sorusuna Özcan, ´´ÖSS ile ilgili bu sene maalesef vakit darlığından dolayı çok ciddi, büyük bir değişiklik yapamayacağız ama ufak değişiklikler yapabiliriz´´ yanıtını verdi.
Bu değişikliklerin neler olacağı sorusu üzerine Özcan, ´´Onu şimdi söylemek istemiyorum. Bu değişiklikler
için bir komisyon çalışıyor. Komisyonun çalışmaları, hazırlıkları henüz tamamlanmadı´´ dedi.
´´Bu değişikliklerden biri katsayı mı?´´ sorusu üzerine Özcan, şöyle konuştu:´´Öyle değil. Bütün alternatifleri önümüze getirecekler. Biz onlardan çok geniş kapsamlı bir çalışma istedik. Sadece alan, ağırlıklar değil, başka türden yapılabilecek iyileştirmeler varsa onları da Genel

Öss 'de Başarı Teknikleri

Üniversite sınavı için sistemli ve sabırlı bir çalışma çok önemli. Ancak uzmanlar, özel taktiklerin de yararına dikkat çekiyor. Bu yöntemle hataları en aza indirip kendinize avantaj sağlayabilirsiniz.
Üniversite sınavı için sistemli ve sabırlı bir çalışma çok önemli. Ancak uzmanlar, özel taktiklerin de yararına dikkat çekiyor. Bu yöntemle hataları en aza indirip kendinize avantaj sağlayabilirsiniz

Lise son sınıflara tek dersten sınav hakkı

ÖSS´de bir yüksek öğretim programına yerleşmeye hak kazanan ancak tek dersten başarısız olan lise son sınıf öğrencilerine bir sınav hakkı daha tanındı.

İdamını Bekleyen Mahkum

“İDAMINI BEKLEYEN MAHKUM”

Merhaba. Ben üniversiteye hazırlanan lise son sınıf öğrencisiyim.

Bu sınav hazırlıklarından o kadar bunaldım ki, anlatamam. Annem babam da

üzerime çok gelmeye başladı. Azıcık televizyon karşısında vakit geçirsem, hemen

“Senin çalışman gerekmiyor mu?” diye azarlamaya başlıyorlar. Son günlerde

ÖSS kabuslarıma girmeye başladı. “Ya kazanamazsam?” diye endişeleniyorum.

Kendimi idamını bekleyen mahkum gibi hissediyorum. Galiba hücrelerim

bu baskıya dayanamayacak. N’olur bana bir yol gösterin.

İçeriği paylaş

sponsorlu bağlantılar

Anket

Meslek liselerin yaşadığı katsayı sorunu nasıl değerlendiriyorsunuz: