öğrenci

warning: Creating default object from empty value in /home/nasihat/domains/nasihat.org/public_html/egitim/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Çocuklarda Öğrenme Güçlüğünün Belirtileri

Çocuklarda okul öncesi Dil gelişiminde gecikme ve konuşma bozuklukları görülür. Konuşmayı öğrenme de güçlük,kelimeleri doğru telaffuz etmekte güçlük, kelime dağarcığının yaşıtlarına göre zayıf olması gibi belirtiler görülür.
Kavram gelişimi yavaştır.

Motor gelişiminde sorunlar görülür. Öz bakım becerilerini öğrenmekte güçlük, düğme iliklemeyi öğrenememe, sakarlık gibi yetersizlikler görülür.

Bellek ve dikkat problemleri görülür. Sayıları, alfabeyi, haftanın günlerini öğrenmekte güçlük yaşarlar.

(İKMEP) kapanış toplantısında Mili Egitim Bakanı neler söyledi

İnsan Kaynaklarının Mesleki Eğitim Yoluyla Geliştirilmesi Projesi'nin (İKMEP) kapanış toplantısına Katılan MEB bakanı Nimet Çubukcu ;Türkiye'deki öğrenci sayısının, birçok Avrupa ülkesinin toplam nüfusundan fazla olduğuna dikkati çekti, genç ve dinamik nüfusu Türkiye için bir fırsata dönüştürmenin en önemli yollarından birinin nitelikli ve yaygın mesleki eğitim olduğunu söyledi.

Bakan Çubukçu, bakanlığının bu potansiyeli hayata geçirebilmek ve eğitim sistemini daha dinamik, yenilikçi ve modern bir yapıya kavuşturabilmek için çalışmalarını aralıksız sürdürdüğünü belirtti. İKMEP'in de bu çalışmalardan biri olduğunu ifade eden Bakan Çubukçu, projenin nitelikli iş gücü katılımıyla Doğu ve Güneydoğu bölgelerindeki küçük ve orta ölçekli işletmelerin gelişimini ve rekabet edilebilirliğini teşvik amacıyla başlatıldığını kaydetti.

İlginç tez

ABD"de Massachusetts Institute of Technology" de okuyan bir öğrencinin tanık olduğu bu öykü, bir tez çalışmasının nelere yol açacağını göstermesi açısından ilginç bir örnek oluşturuyor:

Sınavlarda aşırı heyeycan

Sınavlar, öğrencilerin okul yaşamlarına yön veren en önemli etkinlikler arsında yer alır. Akademik başarıların en önemli belirleyicisi, sınavlarda alınan notlardır. Okuldaki başarı ile birlikte, sınavlar öğrencinin bir üst düzeyde okul seçimini de belirleyen en önemli etkenlerde biridir.

İyi bir sınıf yönetimi için ipuçları

1. Öğrencilerin isimlerini en kısa zamanda öğrenerek her fırsatta öğrencilere isimleriyle hitap etmeli. Öğrenciler çok etkilenip kendilerine değer verildiğini anlayacak ve kalbe köprüler ilk günlerden kurulacak. Bunun için ilk günler için isim kartları yapılabileceği gibi hafızayı zorlayarak bu konuda kafayı yormak ve ezberlemek için evde gayret göstermek daha etkili bir çözüm olabilir.

Öğrenci nasıl bir öğretmen istiyor?

1. Çocuk ruhundan ve psikolojisinden anlamalı,
2. Her hareketiyle öğrencilere örnek olmalı,
3. Öğretimden çok eğitime yer vermeli, Etkileyici ve akıllı konuşmalı,
4. Etkileyici ve akıllı konuşmalı,
5. Yazısı okunaklı olmalı,
6. Çağdaş, sosyal, güncel olmalı
7. Öğretmeyi seven, öğrenmeyi sevdiren bir kişi olmalı,
8. Öğrencisiyle uyum içinde, tatlı sert olmalı
9. Olaylara zaman zaman öğrenci gözüyle bakabilmeli,
10. Öğrencilere her zaman kendi çocuğuymuş gibi yaklaşabilmeli,
11. Öğrencilere önyargısız yaklaşabilmeli,

Eyvah! Çocuğum okula gitmek istemiyor...

Okul Fobisi Nedir?

Okul fobisi, kuvvetli bir endişe nedeniyle çocuğun okula gitmeyi reddetmesi ya da okula gitmede isteksiz görünmesidir. Genellikle 5-8 yaşları arasındaki çocuklarda görüldüğü gibi 11-14 yaşlarında da görülebilmektedir. Okul fobisi olan çocuklar, okula olan isteksizliklerini bedensel yakınmalarla dile getirir ve anne babalarını iknaya çalışırlar. Bu bedensel yakınmalar çoğu zaman gerçekten olmaktadır ve okula gitme bahsi kapandığı zaman etkisi kaybolmaktadır.

Erasmus Programı

Erasmus programı, Avrupa’daki yüksek öğretim kurumlarının birbirleri ile çok yönlü işbirliği yapmalarını teşvik etmeye yönelik bir Avrupa Birliği programıdır.

Sınav Kaygınız Ne Seviyede?

Sınav Kaygınız Ne Seviyede?

Okuduğunuz cümle sizin için her zaman veya genellikle geçerliyse, "doğru" anlamına gelen D harfini, her zaman veya genellikle geçerli değil ise "Yanlış" anlamına gelen Y harfinin soruların yan tarafına yazın.
Çalışma davranışınızla ilgili gerçekçi bir değerlendirme, ancak sizin gerçekçi olmanızla mümkündür.

Sorular
1- Sınava girmeden de sınıf geçmenin ve başarılı olmanın bir yolu olmasını isterdim.
2- Bir sınavda başarılı olmak, diğer sınavlarda kendime güvenimin artmasına sebep olmaz.

Öğrencileri Birbiriyle Kıyaslamayın

Haziran ayının ilk haftasıyla birlikte yaklaşık 3,5 milyon genç, Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) ve Seviye Belirleme Sınavı (SBS) heyecanı yaşayacak. Yıl boyunca hazırlanan ilköğretim ikinci kademe ve lise son sınıf öğrencilerinin kaygı ve gerginliği sınavın yaklaşmasıyla birlikte giderek artıyor.

Bilgisayar oyunlarının çocuklara etkisi

Bilgisayar oyunlarının çocuklara etkisi

Kırıkkale Ahi Evran ve Amasya üniversitelerinin eğitim fakültelerinde görevli bir grup akademisyen, Kırşehir'deki farklı liselerde öğrenim gören 224 gencin katılımıyla "Bilgisayar oyunlarının öğrencilerin sınıf içi güven algıları üzerindeki etkisini" araştırdı.

Dershaneler zam yapmayacak

Özel Dershaneler Birliği Derneği (ÖZDEBİR) Başkanı Faruk Köprülü, 2009-2010 eğitim-öğretim yılında küresel mali krizin etkilerini vatandaşlara yansıtmamak için, artan maliyetlere rağmen ücretlerde artış yapmayacaklarını bildirdi.
Faruk Köprülü, yaptığı açıklamada, dershanelerin gelecek yılın ön kayıtlarına başladığını belirterek, bu dönemde kayıt yaptıran velilerin yüzde 25’e varan indirimlerden yararlanabildiğini kaydetti.

Öğretmen Liseleri "mükemmel" leşiyor!

Öğretmen Liseleri "mükemmel" leşiyor!

Genel Müdürlük Anadolu Öğretmen Liseleri’ne “144 standart" getirdi.

Belediyelerin burslarını da YURTKUR verecekmiş

Belediyeler yükseköğretim öğrencilerine bursları Milli Eğitim Bakanlığı aracılığı ile verecek. Belediyeler burs verecekleri öğrencilerin listesini MEB´e verecek. MEB de bursları YURTKUR aracılığı ile dağıtacak.

YURTKUR’a bağış

MEB yetkilileri Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararı açıklandıktan sonra ancak belediye bursları için yeni bir formül bulunabileceğini belirterek, “Fakat, gerekçeli kararda ‘burslar ancak tek elden verilebilir’ denilirse, belediyeler MEB’e bağlı ve burslardan sorumlu YURTKUR’a ‘şartlı bağışta’ bulunabilirler.

Burs dağıtmak isteyen belediyeler, ‘100 ortaöğretim öğrencisine ya da 100 yükseköğretim öğrencisine burs verilmesi’ şartıyla YURTKUR’a para verebilir. YURTKUR’da bu parayı öğrencilere
dağıtabilir” dedi.

Öğrenci Bursları 160 YTL !den 180 YTL Oluyor!

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, üniversite öğrencilerine verilen öğrenim kredisi ve bursların 160 YTL'den 180 YTL'ye çıkarılacağını açıkladı.

Bakan Çelik, öğrenim kredisi ile bursların 2009 yılı için yüzde 12,5 artırılacağını kaydetti. Halen 760 bin öğrenci Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'ndan (Yurtkur) kredi veya burs alıyor. Bu yıl için 73 bin civarında öğrenciye burs, 175 bin civarında öğrenciye de kredi verilmesi planlanıyor. Öğrencilerin üniversitelerin açıldığı ilk ay Yurtkur yurtlarına akın ettiğini belirten Çelik, "İlk aylarda yurt kapasiteleri yüzde 120'e çıkıyor; ama sonraki aylarda öğrenciler çevreyi tanıdıkları için yurttan ayrılıp arkadaşlarıyla ev tutuyor. Kapasite yüzde 75-80 civarına düşüyor." dedi.

Meclis Bu Hafta Öğrenci Affı için mesai yapacak !

Meclis, yoğun gündemle çalışacağı yeni bir haftaya giriyor. Meclis, bu hafta üniversiteyle ilişiği kesilenlerin uzun süreden beri beklediği öğrenci affı için mesai yapacak.

Tasarı, 7 Haziran 1995'ten itibaren her ne sebeple olursa olsun ilişiği kesilenlere, 2 ay içerisinde başvurmaları halinde aftan yararlanabilmesini öngörüyor. Tasarıyla, 1980 sonrası çıkarılan aflardan hiç yararlanmayanlar da kapsama alınıyor.

Validen Öğrencilere Uygulama dersi

Karadeniz Teknik Üniversitesi'nde (KTÜ), kamu yönetimi dersi veren Trabzon Valisi Nuri Okutan'ın öğrencileri, uygulama için İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı'na katıldı. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü öğrencilerine ''kamu idaresi'' dersi veren Vali Okutan, daha sonra öğrencilerini valilikte yapılan 2008 yılı 3. dönem İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı'na davet etti.

Öğrenci affı tasarısı Meclis'e sunuldu

Üniversitelerde öğrenci affını düzenleyen kanun tasarısı, TBMM Başkanlığına sunuldu. Tasarı 28 Haziran 2000'DEN itibaren ilişiği kesilenleri kapsıyor
Tasarıyla, yükseköğretim kurumlarında hazırlık dahil bütün sınıflarda intibak, ön lisans, lisans tamamlama, lisans, pedagojik formasyon, lisans üstü, tıpta uzmanlık ve sanatta yeterlik öğrenimi gören öğrencilerden; 28 Haziran 2000 tarihinden itibaren, her ne sebeple olursa olsun ilişiği kesilenler için sınav ve devam hakkı tanınması öngörülüyor.

KKTC´de okuyacak öğrencilere iyi haber !!!

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) üniversitelerinin Türkiye atağı. KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer, İstanbul´da KKTC üniversiteleri rektörleri ve yöneticileriyle düzenlediği toplantıda, Türkiye´den ülkelerindeki üniversitelerde okuyan ve çocuklarını bu üniversitelere gönderen ailelere teşekkür etti. Soyer, KKTC´nin 43 bin öğrencinin öğrenim gördüğü, 1400´e yakın öğretim üyesiyle dünyaya bilim üreten bir eğitim adası olduğunu belirterek, "Aynı zamanda oradan öğrenime gelen her bir öğrenci ve onların aileleri dünyada haklı bir mücadele sürdüren siyasal eşitlik mücadelesi sürdüren Kıbrıs Türk halkına da topyekun bir desteğin temsilcisi oluyorlar. Bu bakımdan biz, KKTC´de okuyan gençleri kendi evlatlarımız gibi görüyor ve onların eğitimlerinin en iyi şekilde yapmaları için elimizden geleni yapıyoruz. Üniversite kampüsü olan bir ülke ve üniversiteler adası olan bir ülkeyi, dünya ile buluşturabilmeyi amaçlıyoruz´´ dedi.

Öğrenci affı ne zaman çıkacak?

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Mehmet Sağlam, Öğrenci Affı Kanun Tasarısının henüz komisyona gelmediğini, tasarı geldikten sonra komisyonun kararını vereceğini belirtti.

Sağlam, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bazı gazetelerde öğrenci affıyla ilgili çıkan haberlere tepki gösterdi.

KKTC´de okuyacak öğrencilere iyi haber

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) üniversitelerinin Türkiye atağı.

10 bin öğrenciye burs verilecek !

Maddi durumu iyi olmayan 10 bin öğrenciye vakıflarca burs verilecek.

Eğitim gönüllüsü binlerce vakıf, her yıl ekonomik durumu iyi olmayan ilk ve ortaöğretim öğrencileri ve üniversiteli gençleri maddi açıdan destekleyerek geleceğe hazırlamaya çalışıyor.

AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, Vakıflar Genel Müdürlüğü, bu yıl
da şehit ve gazi çocukları ile maddi durumu iyi olmayan 10 bin öğrenciye
karşılıksız 50’şer YTL burs verecek.

Şehit/gazi yakını olduğunu ya da maddi durumunun yeterli olmadığını

Çocuğunuz okula gitmek istemiyor, korkuyor mu?

Bazı durumlarda çocuk, okul dışı ortamların konforunu okula tercih eder veya evdeki bir probleme takıldığı için aklı evde kalır. Evdeki bol teknoloji, anneden ayrılamama, kardeş doğumu, ebeveyn gerginliği, oyuncaklardan uzak kalma, bilgisayar düşkünlüğü buna örnektir.

Okul korkusunda aileler neler yapabilirler?

Bir kere, boğucu derecede aşırı korunarak büyütülen, çok bağımlı ve özgüveni zayıf çocuklar kesinlikle risk altındadır. Çocuklarını mümkün olduğunca özdenetimi yüksek, kendi kendine yetebilen çocuklar olarak büyütsünler.

Öğrenme ve muvaffakiyette talebenin mesuliyetleri

Eğitimciler tarafından kabul edilen öğrenmenin tanımı;”eğitimde istenen yönde davranış değiştirme”şeklindedir. Davranış değiştirme denilince ilk akla gelen, ifade etme, somutlaştırma, yorumlama ve yazmadır.
Derste muvaffakiyet, talebenin derse zihnen hazır olmasıyla başlar. Derse zihnen hazır olmayan talebe hocanın derste anlattıklarından hareketle bir istikamet çizemez. Anlama işini sonraya tehir ettiği için morali bozuk olarak dersi bitirir.

Sınav kazandıran çalışma saatleri

Sınavlara hazırlanırken zamanı daha verimli nasıl kullanabilirsiniz? İdeal ders çalışma saatleri hangileridir? Kaçta kalkarsanız sınavları kazanma şansınız artar...

Erken kalkan yol alır. Bu mantığa göre ne kadar erken kalkarsan ÖSS'yi de o kadar erken kazanırsın. Şaka bir yana: Hayatta her şeyin olduğu gibi; ders çalışmanın da ders çalışırken zamanı doğru kullanmanın da bir ilmi, bir yöntemi var. Aşağıda Genç Dergisininin Mayıs ayı sayısında konunun uzmanları tarafından yapılmış çeşitli önerilerden derlenmiş bir demet bulacaksınız.

Ders Çalışma ve Derslerde Başarılı Olma Konusunda Süper Bilgiler

Bir tane ineği olan köylünün birine bir gün sormuşlar:
- İneğin ne kadar süt veriyor?
Köylü cevap vermiş:
- İneğim hiç süt vermez. Sütü ondan sizin almanız gerekir.

Bu kısa öyküden de anlaşılabileceği gibi mutlu ve başarılı olmak için bir şeyler yapmak gerekir. Mutluluk ve başarı asla sizin ayağınıza gelmez. Sizin ona gitmeniz şarttır. Bu kural hayatta böyle olduğu gibi okul yaşamında böyledir.
Derslerde başarılı olmak isteyen bir öğrenci nelere dikkat etmelidir? Nasıl ders çalışmalıdır?

Öğrenci nasıl eleştirilmeli?

Özeleştiri Yapmak, Gelişim İçin Gereklidir

Eleştiri; ‘‘Bir insanı, bir eseri, bir durumun, olumlu ve olumsuz yönlerinin nesnel bir yaklaşımla irdelenerek değerlendirilmesi ve ifade edilmesi’’ şeklinde tanımlanabilir. Edebî eleştiri, bilimsel eleştiri, nesnel eleştiri gibi çeşitlilik gösterebildiği gibi eleştiri yapılırken kullanılan araçlar da birbirinden farklıdır. Eleştiri, eğitimde başarı ve gelişim için gereklidir. Eleştirmenin ve eleştirilmenin toplum, görgü ve saygı kuralları içerisinde yapılması gerekmektedir.

Verimli Ders Çalışma Programı

Çalışmak için oturan bir insanın dikkatini dağıtan faktörler ya çevreden gelir veya kişinin kendi zihninden kaynaklanır. Bu sebep­le çalışma ortamının belirli özelliklere sahip olması öğrenmeyi ko­laylaştırır ve çalışmak için ayrılan zamandan en üst düzeyde yarar sağlanmasına imkan verir.

Ders çalışırken cips yerine kuru meyve tüketin

Sağlık Bakanlığı, sınav stresinin bedensel ve zihinsel yorgunluğu artırarak çalışma performansını azalttığını bildirdi. Bu süre zarfında çocuk ve gençlerin bedensel ve zihinsel yönde gelişimlerine destek olunması gerekiyor.

Çocuklar, kuru gıdalar tüketmeli.

Sağlık Bakanlığı Beslenme ve Fiziksel Aktiviteler Daire Başkanlığı'nın doğru beslenme konusundaki önerileri ise şöyle:

Bütün gece süren açlıktan sonra güne yeterli ve dengeli yapılan bir kahvaltı ile başlanmalı.

İçeriği paylaş

sponsorlu bağlantılar

Anket

Meslek liselerin yaşadığı katsayı sorunu nasıl değerlendiriyorsunuz: