Öğrenci Affı

warning: Creating default object from empty value in /home/nasihat/domains/nasihat.org/public_html/egitim/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Öğrenci affı tasarısı Meclis'e sunuldu

Üniversitelerde öğrenci affını düzenleyen kanun tasarısı, TBMM Başkanlığına sunuldu. Tasarı 28 Haziran 2000'DEN itibaren ilişiği kesilenleri kapsıyor
Tasarıyla, yükseköğretim kurumlarında hazırlık dahil bütün sınıflarda intibak, ön lisans, lisans tamamlama, lisans, pedagojik formasyon, lisans üstü, tıpta uzmanlık ve sanatta yeterlik öğrenimi gören öğrencilerden; 28 Haziran 2000 tarihinden itibaren, her ne sebeple olursa olsun ilişiği kesilenler için sınav ve devam hakkı tanınması öngörülüyor.

Öğrenci affı ne zaman çıkacak?

TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Mehmet Sağlam, Öğrenci Affı Kanun Tasarısının henüz komisyona gelmediğini, tasarı geldikten sonra komisyonun kararını vereceğini belirtti.

Sağlam, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bazı gazetelerde öğrenci affıyla ilgili çıkan haberlere tepki gösterdi.

Tezkere ve öğrenci affı kararı alındı

Öğrenci affı ve tezkere konusunu görüşen Bakanlar Kurulu, önemli iki karar aldı. 640 bin öğrenciye müjde geldi. Hükümet, Deniz Fener'i için de çağrı yaptı.

Öğrenci affı kapsamı genişletilmeli

Aftan 600 bin öğrencinin yararlanması bekleniyor. Bakan Çelik son 3 yılda okuldan atılanlar için affın geçerli olacağını söylerken affın kapsama alanı Başbakan'ın talimatıyla genişletilebilir.

Öğrenci affı siyasileri buluşturdu

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, öğrenci affı ile ilgili tasarının hazırlandığını ve gelecek ay içerisinde Bakanlar Kurulu'na sunulacağını bildirirken, öğrenci affı konusunda çeşitli girişimlerde bulunan Eğitim Hakkı Platformu, Çelik'in açıklamalarından sonra siyasilerden görüş almaya başladı. AKP, CHP, MHP, ÖDP, DSP, BBP'li milletvekilleri öğrenci affının çıkarılması konusunda mutabık kaldı.

Öğrenci Affı Geliyor

Geçen Yıldan beri Eğitim Hakkı Platformunun öğrenci affı konusunda yaptıkları girişimleri desteklemiş, konuyu gündemde tutmak adına birçok kez bu köşeden afla ilgili gelişmeleri duyurmuştum.

Tam bu iş kapandı derken yeni bir haber geldi. Eğitim Hakkı Platformu, topladığı imza ve öğrencilerin durum değerlendirmesi raporlarıyla beraber ‘’Öğrenci Affı Yasa Teklifi önerisini’’ Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e sundu.

Öğrenci affına ilişkin kanun Resmi Gazetede yayımlandı

18/03/2005 tarihli Resmi Gazetede yayımlanmıştır.

YÜKSEKÖĞRETİM KANUNUNA GEÇİCİ MADDELER EKLENMESİNE DAİR KANUN

Kanun No. 5316

Kabul Tarihi : 15.3.2005

MADDE 1. - 4.11.1981 tarihli ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununa aşağıdaki geçici maddeler eklenmiştir.

İçeriği paylaş

sponsorlu bağlantılar

Anket

Meslek liselerin yaşadığı katsayı sorunu nasıl değerlendiriyorsunuz: