Eğitim kampüsü kurulacak ilk 8 il belirlendi

Milli Eğitim Bakanlığı'nın şehirlerin dışında kampüs olarak yapmayı planladığı 8 ilde yapılacak liselerin proje yarışması tamamlandı.

Adana, Kocaeli, Aydın, Şanlıurfa, Erzurum, Muğla, İstanbul ve İzmir'de yapılacak yeni liselerin projeleri hazır. Bu okullarda 10 bin öğrenci eğitim görecek. Kampüslerde birkaç farklı program çerçevesinde eğitim veren farklı liseler, ortak altyapıyı kullanacak. Yemekhane, yüzme havuzu, konferans-çok amaçlı salon, kütüphane, yurt, laboratuvar gibi alanlar paylaşılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı, kamu-özel ortaklığıyla gerçekleştireceği liseler için eğitim kampüsü çalışmasının ilk proje etabını tamamladı. Bakanlığın 30 Kasım 2012 tarihinde açılan eğitim kampüsleri ön seçimli ulusal mimari proje yarışmasına ait 1. grubu oluşturan Adana, Kocaeli, Aydın, Şanlıurfa, Erzurum, Muğla, İstanbul ve İzmir'e kurulacak. Kamu özel ortaklığı modeliyle hayata geçirilmesi planlanan kampüslerde personel esnekliği ile öğretmen ve diğer destek personelin eğitim öğretim tesisleri için de ekonomik olarak kullanımına imkan sağlanacak. Fizik-kimya-biyoloji, dil laboratuvarı, kapalı ve açık spor tesisleri (yüzme havuzu, tenis kortları, bilardo salonu, masa tenisi, futbol, voleybol, basketbol, hentbol, minder sporları, buz ve paten pisti vb), rasat ve gözlem evi gibi eğitim öğretime destek sağlayan tesisleri yer alacak.

Öğrencilerin sosyalleşmesine ve okulu benimsemesine imkan sağlayan mimari detaylar ile botanik parkı, suni şelale, gölet gibi 'yeşil okul' konsepti bulunacak. İçerisinde modern, çağdaş ve Türk geleneğine uygun olarak tasarlanmış, odalar ve sosyal donatılarla bezenmiş, yurt ve öğrenci pansiyonları yer alacak. Kojenerasyon-trijenerasyon sistemleri kendi enerjisini üretecek okullarda, sürdürebilir enerji verimliği için gri su sistemleri (yağmur ve kullanım suyunun geri kazanımı), yeşil çatı sistemleri, güneş enerjisinden sıcak su üretimi, ısı pompaları ile enerji üretimi yapılacak. İçerisinde sosyal yaşam alanlarının yer aldığı tesisler alışveriş merkezi, kongre ve kültür merkezi, kreş, yeşil çevre yeşil alanlar, havuzlar, şehir mobilyaları, spor alanları, piknik alanları, botanik park ile kapalı otopark sistemi bulunacak.

PROJEYE 156 MİMAR PROJELERİ İLE KATILIM YAPTI

Projeye 156 adet yarışmacı mimari ekip, dosya vererek başvuruda bulundu. Yapılan inceleme sonucunda başvuranların tamamının asgari yeterlik şartlarını sağladığı görüldü. Her bir proje için 6 yarışmacı kura ile seçilerek toplam 48 yarışmacı 1. grupta yer alan Adana, Kocaeli, Aydın, Şanlıurfa, Erzurum, Muğla, İstanbul ve İzmir ili eğitim kampüsleri mimari proje yarışmasına davet edildi. Yarışma sonucunda 8 şehir için planlanan eğitim kampüsleri mimarı yarışması tamamlandı.

Adana Seyhan Şambayadı Eğitim Kampüsü için birinciliği Ayhan Usta, Gülay Usta ve Ali Kemal Şeremet tarafından hazırlanan proje kazandı. Aydın Merkez Eğitim Kampüsü için birinciliği Nihat Eyce, Aslı Özbek, Kadir Uyanık, Orkan Zeynel Güzelci, Ali Kemal Terlemez; Erzurum Yakutiye Eğitim Kampüsü Ferda Dedeoğlu Bozkurt, Eda Dedeoğlu, Seda Dedeoğlu, Pınar Gülpınar; İstanbul Küçükçekmece Eğitim Kampüsü Sıddık Güvendi, Tunahan Koç, Barış Demir, Oya Eskin Güvendi; İzmir Bornova Eğitim Kampüsü Ahmet Mücip Ürger, Ali Özer; Kocaeli Cephanelik Eğitim Kampüsü Özcan Uygur, İnanç Eray, Semra Uygur; Muğla Milas Eğitim Kampüsü Bünyamin Derman ve Şanlıurfa Merkez Eğitim Kampüsü mimari proje çiziminde birinciliği Cem İlhan elde ettiler.

İkinci grup Eğitim Kampüsleri Ön Seçimli Ulusal Mimari Proje Yarışması'nda Kahramanmaraş-Merkez, Hatay-Kırıkhan, Iğdır-Merkez, Balıkesir-Bandırma, Bursa-Nilüfer, Ağrı-Doğubeyazıt, Malatya-Yeşilyurt-İkizce, Elazığ-Merkez, Mardin-Midyat, Afyonkarahisar-Merkez, Kastamonu-Merkez, Kayseri-İncesu illeri olmak üzere 12 proje yer alıyor. Her biri için 156 yarışmacı adaydan birinci gruba çağrılan 48 yarışmacı çıkarıldı, geriye kalanlar arasından yapılan kura ile toplam 72 yarışmacı ekip belirlendi. Davet mektupları, belirlenen yarışmacıların tebligat adreslerine gönderilerek ikinci grup yarışma süreci başlatıldı.

156 yarışmacıdan birinci grupta 48, ikinci grupta 72 olmak üzere toplam 120 yarışmacı davet edildi. Kalan 36 yarışmacının tamamı 3. grup Eğitim Kampüsleri Ön Seçimli Ulusal Mimari Proje Yarışması'na katılacak. Her bir proje için kura çekimiyle belirlenerek davet edilecek.

Yorumlar

Yeni yorum gönder

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimleme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

sponsorlu bağlantılar

Anket

Meslek liselerin yaşadığı katsayı sorunu nasıl değerlendiriyorsunuz: