'Evlendirilmek değil, okumak istiyoruz'

Kars'ın Sarıkamış ilçesinde orta öğretimden sonra aileleri tarafından liseye gönderilmeyen 3 kız çocuğu, öğretmenlerine yazdıkları mektupla liseli oldu.

Şehitler Mahallesi'nde ikamet eden Gönül, Keziban Gök kardeşler ile aynı mahallede ikamet eden Özlem Dökat, İsmetpaşa İlköğretim Okulu'ndan mezun olduktan sonra, maddi durumlarının iyi olmadığı gerekçesiyle, aileleri tarafından liseye gönderilmedi.

Bunun üzerine, İsmetpaşa İlköğretim Okulu Müdürü Uğur Doğanay ile öğretmenleri Pınar Çelikler'e mektup yazan kız çocukları, mektuplarında, okumak istediklerini ancak maddi durumlarının iyi olmadığı gerekçesiyle aileleri tarafından liseye gönderilmediklerini ve bölgede kız çocuklarının erken yaşta evlendirildiğine dikkat çektiler.

Harekete geçen okul müdürü Doğanay ile Çelikler, önce kız çocuklarının aileleriyle görüşerek, onları ikna edip, ardından durumu Sarıkamış Belediye Başkanı İlhan Özbilen'e iletti.

Lise okumak isteyen kız çocukları, aileleri ve öğretmenleriyle birlikte, Belediye Başkanı Özbilen'in daveti üzerine, Belediye Başkanını makamında ziyaret etti.

Öğretmenlerin davranışlarını takdirle karşıladığını ifade eden Özbilen, kız çocuklarının eğitim ve diğer masraflarını belediye olarak üslendiklerini, maddi ve manevi her konuda yardımcı olacaklarını söyledi.

Ailelerle ve kız çocuklarıyla bir süre sohbet eden Özbilen, ''14 yaşında kız çocukları evlendirildiğinde en kötü yükler sırtında olacak. Ama okuyup yarın güzel bir üniversite kazandığınızda insanlara mutluluk verirsiniz. Eğitimci olduğunuzda siz de çocuklara bu durumları anlatacaksınız'' dedi.

Lisede okuma şansı yakalayan kız çocukları da maddi ve manevi desteklerinden dolayı Belediye Başkanı Özbilen'e teşekkür etti.

Özbilen'in talimatı üzerine, üç kız çocuğunun, tüm okul ihtiyaçları karşılandı.

Kazım Karabekir Lisesi'ne kayıtları yapılan 3 kız çocuğu, ilk derse girmenin heyecanını yaşadı.

İsmetpaşa İlköğretim Okulu Müdürü Uğur Doğanay da kendi okullarından mezun olan üç kız öğrencinin, hem düzenli hem de çalışkan öğrenciler olduğunu belirterek, ''Eğitimlerine devam etmelerinin ne kadar önemli olduğunu önce ailelerine anlattık. Çünkü kırsal kesim olduğu için erken evlendirilme tehlikesi olduğunu söyledik. Belediye başkanımız bütün masrafları üstlendi. Öğrencilerimiz çok başarılı onlara güveniyoruz, bizleri utandırmayacaklarını biliyoruz'' diye konuştu.

Yorumlar

Vehim içindesiniz

Beyler,
Dünyanın gidişatına azıcık ibretle bakarsanız, şu anda görülen tehlikenin erken evlendirilmekten değil evliliklerin gecikmesinden kaynaklandığını görürsünüz.
Yaşlılık sorunu dedikleri fenomen evliliklerin 30 yaşına kadar gecikmesinden kaynaklanıyor.
Kaldı ki, laik rejimin okulları evliliğin mutu ve başarılı geçmesi hususunda ne erkeklere ne de kızlara bir şey vermektedir.
O zaman eloğlunun fırınına odun taiımanın gereği ne?

Yeni yorum gönder

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimleme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

sponsorlu bağlantılar

Anket

Meslek liselerin yaşadığı katsayı sorunu nasıl değerlendiriyorsunuz: