Liseye kayıt olacaklar için yedek yerleştirme

İlan edilecek boş kontenjanlar dikkate alınarak Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Anadolu Liseleri, Anadolu Öğretmen Liseleri ve Anadolu Sağlık Meslek Liseleri için yedek yerleştirme işlemi yapılacak.

Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Sistemi kapsamında öğrenci alan okullara öğrenci seçme ve yerleştirme işlemleri, 9 Temmuz'da ilk tercihlerin alınmasıyla başladı ve bugün 3. dönem yedek kayıtlarının tamamlanması ile sona erdi.

Daha önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da bir okula yerleştirildiği halde kaydını yaptırmayan öğrenciler ve tercih edilmeyen okullar sebebiyle kayıt dönemi sonrası bazı okullarda boş kontenjanların kalacağı tahmin ediliyor.

Özellikle İstanbul'da bulunan ve yüksek puanla öğrenci alan Kadıköy Anadolu Lisesi, Kabataş Anadolu Lisesi, Beşiktaş Anadolu Lisesi, İstanbul Lisesi gibi bazı okullarda öğrencilerin bu okullara yerleştirilme işleminden sonra özel okullara geçmeleri sebebiyle boşalan kontenjan sayısında da artışlar oldu.

Bakanlığın öğrencilerin haklarının en üst düzeyde korunması ve adil bir yerleştirme yapılması hususunda gerekli duyarlılığı gösterdiği vurgulanarak, kamu kaynaklarının etkin, verimli kullanılması ve daha çok öğrencinin bu okullardan yararlanması amacıyla 2010 tercih ve yerleştirme e-kılavuzunda yer alan şartlar doğrultusunda yeni bir yedek listesinin oluşturulmasının kararlaştırıldığı belirtildi.
Açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Buna göre; 3 Eylül 2010 saat 17.00'de sona erecek olan kayıt döneminden sonra saat 19.00'da ilan edilecek boş kontenjanlar dikkate alınarak Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Anadolu Liseleri, Anadolu Öğretmen Liseleri ve Anadolu Sağlık Meslek Liseleri için yedek yerleştirme işlemi yapılacaktır.

Daha önce aynı sistemle öğrenci seçimi yapılan mesleki ve teknik Ortaöğretim kurumları ile Anadolu İmam Hatip Liselerinin boş kontenjanlarına Mesleki ve Teknik Eğitim Yönetmeliğinin 49. maddesinin 2. fıkrasına göre ön kayıtla öğrenci alınacaktır.

Yedek yerleştirme; II. tercihler esas alınmak suretiyle yapılacak olup, süresi içerisinde kaydını yaptırmayan öğrenciler kayıt haklarını kaybetmiş sayılacaklardır.''

Açıklamaya göre, 2010 Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Sistemi ek yedek yerleştirme ve kayıt takvimi şöyle:

''-Yedek kayıt işlemleri 13-17 Eylül tarihlerinde 3 dönem olarak yapılacak.

-Boş kontenjanlar için yedek listeden kayıt hakkı kazanan öğrencilerin ilan edilmesi: 7 Eylül 2010.

-7 Eylül'de ilan edilecek yedek listeden kayıt hakkı kazanan öğrencilerin kayıtları: 13-14 Eylül tarihleri arasında saat 17.00'ye kadar.

-14 Eylül saat 19.00'da ilan edilecek yedek listeden kayıt hakkı kazanan öğrencilerin kayıtları: 15-16 Eylül tarihleri arasında saat 17.00'ye kadar.

-16 Eylül saat 19.00'da yedek listeden kayıt hakkı kazanan öğrencilerin kayıtları: 17 Eylül tarihinde saat 17.00'ye kadar.''

Yorumlar

Yeni yorum gönder

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimleme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

sponsorlu bağlantılar

Anket

Meslek liselerin yaşadığı katsayı sorunu nasıl değerlendiriyorsunuz: