Milli Eğitim

warning: Creating default object from empty value in /home/nasihat/domains/nasihat.org/public_html/egitim/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Türk Milli Eğitimi'nin ve eğitim sisteminin temel ilkeleri

Millî Eğitim Sistemimizin temel ilkeleri, 1973 tarih ve 1739 Sayılı Millî Eğitim Temel Kananu'nun 4. ve 17. maddeleri arasında yer almaktadır. Buradaki ilkeler ise şunlardır:

a) Genellik ve eşitlik: Türkiye'de eğitim kurumları dil, ırk, cinsiyet ve din ayrımı gözetmeksizin herkese açıktır. Eğitimde hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz.

b) Ferdin ve toplumun ihtiyaçları: Millî eğitim hizmeti, Türk vatandaşlarının istek ve kabiliyetleri ile Türk toplumunun ihtiyaçlarına göre düzenlenir.

milli eğitimden, başarı puanları inceleme talimatı...

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, il Milli Eğitim Müdürlüklerine, Seviye Belirleme Sınavı´na (SBS) katılan öğrencilerden Yılsonu Başarı Puanı (YBP) ile SBS puanları arasında 20 ve daha fazla fark olanların belirlenerek bunun nedenlerinin incelenmesi, sorumlu öğretmen ve yöneticiler hakkında işlem yaplması talimatı verdi.
Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, İl Milli Eğitim Müdürlükleri´ne ´´SBS Sonuçlarının Değerlendirilmesi´´ konulu bir genelge gönderdi.

Dersler TRT-3´te

Domuz gribi nedeniyle tatil olan öğrencilerin derslerinden geri kalmaması için Sağlık Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve TRT Genel Müdürlüğü ortak bir proje başlatıyor.
Bu amaçla TRT-3’den her gün ders yayınları canlı olarak yapılacak. Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ve TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin bu amaçla ortak bir basın toplantısı düzenleyerek, domuz gribi nedeniyle tatil olan öğrencilerin eğitimleri konusunda açıklamalarda bulundular.

Burslar 180 YTL oluyor!

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, üniversite öğrencilerine verilen öğrenim kredisi ve

bursların 160 YTL'den 180 YTL'ye çıkarılacağını açıkladı.

Bakan Çelik, öğrenim kredisi ile bursların 2009 yılı için yüzde 12,5 artırılacağını kaydetti.

Halen 760 bin öğrenci Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'ndan (Yurtkur) kredi

veya burs alıyor. Bu yıl için 73 bin civarında öğrenciye burs, 175 bin civarında öğrenciye de

kredi verilmesi planlanıyor. Öğrencilerin üniversitelerin açıldığı ilk ay Yurtkur yurtlarına

akın ettiğini belirten Çelik, "İlk aylarda yurt kapasiteleri yüzde 120'e çıkıyor; ama sonraki

aylarda öğrenciler çevreyi tanıdıkları için yurttan ayrılıp arkadaşlarıyla ev tutuyor.

Öğrenci Bursları 160 YTL !den 180 YTL Oluyor!

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, üniversite öğrencilerine verilen öğrenim kredisi ve bursların 160 YTL'den 180 YTL'ye çıkarılacağını açıkladı.

Bakan Çelik, öğrenim kredisi ile bursların 2009 yılı için yüzde 12,5 artırılacağını kaydetti. Halen 760 bin öğrenci Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'ndan (Yurtkur) kredi veya burs alıyor. Bu yıl için 73 bin civarında öğrenciye burs, 175 bin civarında öğrenciye de kredi verilmesi planlanıyor. Öğrencilerin üniversitelerin açıldığı ilk ay Yurtkur yurtlarına akın ettiğini belirten Çelik, "İlk aylarda yurt kapasiteleri yüzde 120'e çıkıyor; ama sonraki aylarda öğrenciler çevreyi tanıdıkları için yurttan ayrılıp arkadaşlarıyla ev tutuyor. Kapasite yüzde 75-80 civarına düşüyor." dedi.

Ders Kitapları Küçülüyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2005 yılında yenilediği lise müfredatı ile ders kitaplarının eksikliklerini gidermek için geniş kapsamlı bir çalışma başlattı.

Öğrenciler kravat takmayacak

İstanbul Milli Eğitim Müdürü Ata Özer, yeni öğretim yılı öncesinde yeni bir karara imza attı. İstanbul’da bu eğitim döneminden itibaren hiçbir öğrenci kravat takmadığı için disipline sevk edilmeyecek.

Kararını bir ankete dayandıran Ata Özer, öğrencilerin pek çoğunun lacivert ceket, gri pantolon, gömlek ve kravattan nefret ettiğini, kravat yüzünden disipline giden öğrencinin de okuldan soğuduğunu savundu.

Öğrenci affı kapsamı genişletilmeli

Aftan 600 bin öğrencinin yararlanması bekleniyor. Bakan Çelik son 3 yılda okuldan atılanlar için affın geçerli olacağını söylerken affın kapsama alanı Başbakan'ın talimatıyla genişletilebilir.

Öğrenci affı siyasileri buluşturdu

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, öğrenci affı ile ilgili tasarının hazırlandığını ve gelecek ay içerisinde Bakanlar Kurulu'na sunulacağını bildirirken, öğrenci affı konusunda çeşitli girişimlerde bulunan Eğitim Hakkı Platformu, Çelik'in açıklamalarından sonra siyasilerden görüş almaya başladı. AKP, CHP, MHP, ÖDP, DSP, BBP'li milletvekilleri öğrenci affının çıkarılması konusunda mutabık kaldı.

İçeriği paylaş

sponsorlu bağlantılar

Anket

Meslek liselerin yaşadığı katsayı sorunu nasıl değerlendiriyorsunuz: