Milli Eğitim Bakanlığı

warning: Creating default object from empty value in /home/nasihat/domains/nasihat.org/public_html/egitim/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Öğretmen Liseleri "mükemmel" leşiyor!

Öğretmen Liseleri "mükemmel" leşiyor!

Genel Müdürlük Anadolu Öğretmen Liseleri’ne “144 standart" getirdi.

Belediyelerin burslarını da YURTKUR verecekmiş

Belediyeler yükseköğretim öğrencilerine bursları Milli Eğitim Bakanlığı aracılığı ile verecek. Belediyeler burs verecekleri öğrencilerin listesini MEB´e verecek. MEB de bursları YURTKUR aracılığı ile dağıtacak.

YURTKUR’a bağış

MEB yetkilileri Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararı açıklandıktan sonra ancak belediye bursları için yeni bir formül bulunabileceğini belirterek, “Fakat, gerekçeli kararda ‘burslar ancak tek elden verilebilir’ denilirse, belediyeler MEB’e bağlı ve burslardan sorumlu YURTKUR’a ‘şartlı bağışta’ bulunabilirler.

Burs dağıtmak isteyen belediyeler, ‘100 ortaöğretim öğrencisine ya da 100 yükseköğretim öğrencisine burs verilmesi’ şartıyla YURTKUR’a para verebilir. YURTKUR’da bu parayı öğrencilere
dağıtabilir” dedi.

Eski mezunlara 2009 ÖSS´de kötü haber

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan 2009-ÖSS´de yöneltilecek soruların yenilenen lise müfredatı göz önünde bulundurularak hazırlanacağı belirtti. Yarımağan ´´Biz bu sene soruları hazırlarken şu anda son sınıfta olanların son 3 yılda okudukları derslere göre soruları hazırlıyoruz. Örneğin 2 yıl önce mezun olan bir aday okumadığı bir dersten sorularla karşılaşabilir´´ diye konuştu.
YÖK Başkanı Özcan ve ÖSYM Başkanı Yarımağan, 2009-ÖSS´ye ilişkin soruları yanıtladı.2009-ÖSS´de adayları ne gibi değişikliklerin beklediği sorusuna Özcan, ´´ÖSS ile ilgili bu sene maalesef vakit darlığından dolayı çok ciddi, büyük bir değişiklik yapamayacağız ama ufak değişiklikler yapabiliriz´´ yanıtını verdi.
Bu değişikliklerin neler olacağı sorusu üzerine Özcan, ´´Onu şimdi söylemek istemiyorum. Bu değişiklikler
için bir komisyon çalışıyor. Komisyonun çalışmaları, hazırlıkları henüz tamamlanmadı´´ dedi.
´´Bu değişikliklerden biri katsayı mı?´´ sorusu üzerine Özcan, şöyle konuştu:´´Öyle değil. Bütün alternatifleri önümüze getirecekler. Biz onlardan çok geniş kapsamlı bir çalışma istedik. Sadece alan, ağırlıklar değil, başka türden yapılabilecek iyileştirmeler varsa onları da Genel

Sözleşmeli öğretmenler perişan durumda !!

Milli Eğitim Bakanlığı, kadrolu öğretmen atamasını sınırlı tutarak öğretmen ihtiyacını, sözleşmeli ve usta ve ücretli öğretmen ile kapatmaya çalışırken özlük hakları ve aldıkları ücretler, bu öğretmenleri bunalıma sürüklemeye başladı. Bir ücretli öğretmen, Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk’a yazdığı mektupta, “Yalvarıyorum. Şu işi ne pahasına olursa olsun halledin. Öğretmenlerin 4 C’si 4 B’si olur mu? Bu resmen sosyal ayrımcılık. Benim ne gücüm ne de sabrım kaldı"diyerek durumunu anlattı.
Ek ders karşılığı görevlendirme yapma esasına dayanan ücretli öğretmenler, aylık 300-600 YTL ek ders ücreti ile çalışıyor. Özlük hakları bulunmayan ücretli öğretmenlerin görev süresi de belli olmazken, Eğitim Fakültesi mezunu olmasına rağmen yıllardır atanamayan ve ücretli öğretmenlik yaparak geçimini sağlamak zorunda kalan on binlerce öğretmen bulunuyor.
Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk’a bir mektup yollayarak durumunu anlatan E.C. isimli ücretli öğretmen, "Ben Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü mezunuyum. Okulumu başarıyla 2004 yılında bitirdim, askerlik vazifemi de yaptım ve 4 yıldır ücretli öğretmenlik yapmaktayım. Yanlış duymadınız. Bu sene dördüncü yıla başladım.

SBS'nin başarısızı kim?

Eğer 100 öğrenciden 70'i, daha birkaç ay önce öğrendiği matematik ve fen bilgisi sorularından hiç birini yapamıyorsa başarısız sayılır mı? OKS'de benzer tablo çıktığında "Sorular çok zor" ya da "4'üncü sınıfta gördüğü konuyu aradan 4 yıl geçince hatırlamadılar", "Bu sıralama sınavı" gibi bir mazeretler bulunabiliyordu.

Fransızca öğretmeni gerekmiyor mu?

Milli Eğitim Bakanlığı´nın kimi uygulamalarını anlamak bazen zorlaşıyor. O kadar olumlu işler yaptığı doğru. Öğretmen atamalarına önem vermesi ve her sene 30 binin üzerinde yeni öğretmen alması-ki yeterli değil-gibi. Daha başka olumlu uygulamaları da var. Sıralamak gerekmiyor. Onlar da güzel. Ama bu güzellikler arasında yer alan bir olumsuzluk, her şeyi altüst etmeye yetiyor.

MEB öğretmen atamalarını durdurdu

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik imzasıyla valiliklere gönderilen genelgede, 2008-2009 eğitim-öğretim yılı ders etkinliklerinin 8 Eylül 2008 tarihinde başladığı anımsatıldı.

Öğrenci affı kapsamı genişletilmeli

Aftan 600 bin öğrencinin yararlanması bekleniyor. Bakan Çelik son 3 yılda okuldan atılanlar için affın geçerli olacağını söylerken affın kapsama alanı Başbakan'ın talimatıyla genişletilebilir.

İçeriği paylaş

sponsorlu bağlantılar

Anket

Meslek liselerin yaşadığı katsayı sorunu nasıl değerlendiriyorsunuz: