MEB

warning: Creating default object from empty value in /home/nasihat/domains/nasihat.org/public_html/egitim/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Öğretmen adayları için KPSS kaldırılıyor

Çubukçu, Personel Genel Müdürlüğü ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü bünyesinde başlatılan çalışma kapsamında bakanlık kurmaylarıyla birlikte toplantı yaptı. Çubukçu’nun bu girişiminde, atama bekleyen öğretmen adaylarının ve öğretmen olmaya aday üniversitelilerin MEB’e gönderdiği “Beş yıl fakültelerde öğretmen olmak için eğitim görüyoruz. Üniversite sınavı için elenerek geldiğimiz ve başarıylamezun olduğumuz halde yine bir eleme sınavına tabi olmak istemiyoruz” mesajları etkili oldu.

Öğretmen ücretleri açıklandı

Milli Eğitim Bakanlığı ve ÖSYM tarafından yapılan merkezi sistem sınavlarında görev alan öğretmen ve diğer görevlilere ödenecek ücretler belirlendi. Öğretmenler katılacağı hangi sınavda ne kadar alacak?
Merkezi sistem sınavlarından ÖSYM sınavlarında öğretmene 91 TL, MEB sınavlarında 43 TL, AÖF sınavlarında ise 143 TL ödenecek.

Türk Milli Eğitimi'nin ve eğitim sisteminin temel ilkeleri

Millî Eğitim Sistemimizin temel ilkeleri, 1973 tarih ve 1739 Sayılı Millî Eğitim Temel Kananu'nun 4. ve 17. maddeleri arasında yer almaktadır. Buradaki ilkeler ise şunlardır:

a) Genellik ve eşitlik: Türkiye'de eğitim kurumları dil, ırk, cinsiyet ve din ayrımı gözetmeksizin herkese açıktır. Eğitimde hiçbir kişiye, aileye, zümreye veya sınıfa imtiyaz tanınamaz.

b) Ferdin ve toplumun ihtiyaçları: Millî eğitim hizmeti, Türk vatandaşlarının istek ve kabiliyetleri ile Türk toplumunun ihtiyaçlarına göre düzenlenir.

milli eğitimden, başarı puanları inceleme talimatı...

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, il Milli Eğitim Müdürlüklerine, Seviye Belirleme Sınavı´na (SBS) katılan öğrencilerden Yılsonu Başarı Puanı (YBP) ile SBS puanları arasında 20 ve daha fazla fark olanların belirlenerek bunun nedenlerinin incelenmesi, sorumlu öğretmen ve yöneticiler hakkında işlem yaplması talimatı verdi.
Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, İl Milli Eğitim Müdürlükleri´ne ´´SBS Sonuçlarının Değerlendirilmesi´´ konulu bir genelge gönderdi.

Anaokulu öğretmenliği-Okul öncesi öğretmenliği

TANIM

Okul öncesi çocuklara bedensel, zihinsel, duygusal ve sosyal yönden sağlıklı bir şekilde gelişmeleri için, gerekli eğitimi veren kişidir.

GÖREVLER

Öğretmen Liseleri "mükemmel" leşiyor!

Öğretmen Liseleri "mükemmel" leşiyor!

Genel Müdürlük Anadolu Öğretmen Liseleri’ne “144 standart" getirdi.

Belediyelerin burslarını da YURTKUR verecekmiş

Belediyeler yükseköğretim öğrencilerine bursları Milli Eğitim Bakanlığı aracılığı ile verecek. Belediyeler burs verecekleri öğrencilerin listesini MEB´e verecek. MEB de bursları YURTKUR aracılığı ile dağıtacak.

YURTKUR’a bağış

MEB yetkilileri Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararı açıklandıktan sonra ancak belediye bursları için yeni bir formül bulunabileceğini belirterek, “Fakat, gerekçeli kararda ‘burslar ancak tek elden verilebilir’ denilirse, belediyeler MEB’e bağlı ve burslardan sorumlu YURTKUR’a ‘şartlı bağışta’ bulunabilirler.

Burs dağıtmak isteyen belediyeler, ‘100 ortaöğretim öğrencisine ya da 100 yükseköğretim öğrencisine burs verilmesi’ şartıyla YURTKUR’a para verebilir. YURTKUR’da bu parayı öğrencilere
dağıtabilir” dedi.

Zorunlu Eğitim 9 Yıl Oluyor !!!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2009-2010 yılından itibaren, okul öncesinde pilot olarak �zorunlu eğitime� geçmeyi planlıyor. MEB, okul öncesi alanda okullaşma oranları en yüksek 30 il belirleyerek, bu çerçevede hazırlık çalışması yapmaları talimatı verdi.

MEB Okulöncesi Eğitim Genel Müdürü Remzi İnanlı, okul öncesi eğitimde okullaşma oranlarını yükseltmeyi hedeflediklerini belirtti. Bu çerçevede yapılan çalışmaları anlatan İnanlı, geçen yılın verilerine göre yüzde 30 düzeyinde olan okullaşma oranının bu yıl gerçekleşen kayıtlarla yüzde 35'e yükselmesini beklediklerini kaydetti. Okullaşma oranını 2013 yılında yüzde 50'ye çıkarmayı amaçladıklarını ifade eden İnanlı, okul öncesi eğitim çağı olarak kabul edilen 36-72 ay arasında her bir yaş grubunda 1 milyon 100 biner çocuk bulunduğunu belirtti.

Sözleşmeli öğretmene "asker öğretmenlik" umudu !!

Sözleşmeli öğretmenlerin askerliklerini, kadrolu öğretmenler gibi asker öğretmen olarak yapamamaları ve Milli Savunma Bakanlığı’nın da konu ile ilgili talebi reddetmesi üzerine konu yargıya taşındı. Sözleşmeli öğretmenlerin asker öğretmenlik şansı, Danıştay tarafından verilecek karara bağlı. MEB’in, sözleşmeli öğretmenlerin askerliklerini, kadrolu öğretmenler gibi asker öğretmen olarak yapmaları ile ilgili Milli Savunma Bakanlığı’na yaptığı teklifin reddedilmesi sonrasında Türk Eğitim-Sen, konuşu Danıştay’a taşıdı.
Açılan davada, Bakanlığın valiliklere gönderdiği ve sözleşmeli öğretmenlerin asker öğretmen olamayacaklarına dair tesis ettiği 22 Ekim 2008 tarihli işlemin öncelikle yürütmesinin durdurulması ve devamında iptali istendi.

İlköğretim Öğrencilerine İnteraktif Eğitim

Hilton Oteli'nde düzenlenen törende konuşan Milli Eğitim Bakanı Doç. Dr. Hüseyin Çelik, Türkiye'nin, teknolojinin imkanlarını ülkenin geleceği adına kullanmada son 5 yılda büyük mesafeler katedildiğini, okullara 600 bin bilgisayar gönderildiğini, internete bağlandığını, öğretmen ve öğrencilerin bilişim teknolojileri alanında eğitime alındığını ifade etti.

MEB öğretmen atamalarını durdurdu

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik imzasıyla valiliklere gönderilen genelgede, 2008-2009 eğitim-öğretim yılı ders etkinliklerinin 8 Eylül 2008 tarihinde başladığı anımsatıldı.

İçeriği paylaş

sponsorlu bağlantılar

Anket

Meslek liselerin yaşadığı katsayı sorunu nasıl değerlendiriyorsunuz: