Üniversitelilere burs verenler

Üniversite kayıtları ile birlikte öğrencileri yeni bir şehir ve barınma kaygısı sardı . Üniversite kazanan öğrencilere bir çok kuruluştan burs alabiliyor . İşte onlardan bazıları......

İşte üniversite öğrencilerine burs veren kuruluşlar!
ÖSS sonuçları açıklandı. Üniversite adayları tercihlerini yaptı ve üniversiteye yerleştirmeler gerçekleştirildi. 01- 08 Eylül tarihleri arasında da üniversite kayıtları başlıyor. Bunun yanında öğrenciler eğitim giderlerini karşılamak üzere burs arayışlarını da sürdürüyor. İşte üniversite öğrencilerine burs olanağı tanıyan kuruluşlar ve şartları;

Kredi ve Yurtlar Kurumu!
Yurt içinde tüm üniversite ve yüksekokullarda okuyan öğrencilere öğrenim kredisi ve katkı (harç) kredisi adı altında borç veriliyor.

Öğrenim kredisi üçer aylık ödemeler halinde bankalar aracılığıyla ödeniyor ve miktarı her yıl enflasyon oranında belirleniyor. Daha önce bir yükseköğrenim kurumundan mezun olanlar, kesin hükümle mahkum olanlar, yabancı uyruklular (KKTC dahil), gerçeğe aykırı beyanda bulunanlar, öğrenim kredisi almaktayken tekrar müracaat edenlerin başvuruları kabul edilmiyor veya kredileri kesiliyor.

Kredi Dairesi Başkanlığı Cemal Gürsel Cad. No.61 Cebeci 06590 Ankara Tel: 0312 - 363 87 70 (3 hat) Fax: 0312 - 319 99 37
Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşfik Fonu

Her yıl verilen burstan, üniversitelerin herhangi bir bölümünde okuyan ve dar gelirli olduğunu belgeleyen öğrenciler yaralanabiliyor. Lisansüstü öğretim görenler, ekstern öğrenciler, daha önce bir yükseköğretim kurumundan mezun olmuş olan, çalışan, vakıf üniversitelerinde ya da ikinci öğretimde okuyan, başarısızlık nedeniyle sene kaybı olanlar, yabancı uyruklular ve başka bir kurumdan burs alan öğrenciler Başbakanlık burslarından yararlanamıyorlar. Başvurular Ekim ayının son haftası ile Kasım ayının başında yapılıyor. Başvuru formları YURTKUR'a bağlı bölge ya da yurt müdürlüklerinden ve fakülte dekanlıklarından alınabiliyor. Gerekli bilgiler üniversitelerde ve YURTKUR'a bağlı yurtlarda ilan edilerek duyuruluyor. Başvuru Adresi: Başbakanlık SYDT Fonu Karanfil Sok. No.67 Kat.3 06640 Bakanlıklar-Ankara Tel: 0312- 419 13 93 - 419 13 94

TÜBİTAK

TÜBİTAK, Bilim Adamı Yetiştirme Grubu (BAYG) tarafından yürütülen Üniversite Öğrencilerine yönelik programlar
 Üniversite Temel Bilimler Burs Programı
 Üniversite Ödül Burs Programı
 Üniversite Öğrencileri Yurtiçi/Yurtdışı Araştırma Projeleri Destekleme Programı
Başvuru:

TÜBİTAK - BAYG
Atatürk Bulvarı No:221
06100 Kavaklıdere Ankara
Tel: (312) 4685300 - 2201
Faks: (312) 4272382

İstanbul Sanayi Odası Vakfı (İSOV)
İstanbul Sanayi Odası Vakfı; sağlam karakterli, güvenilir ve milli duygulara sahip, ancak maddi desteğe ihtiyacı olan çalışkan ve başarılı öğrencilere burs vermektedir. İSOV'un sağladığı burslar yüksek öğrenim kademesinde birinci sınıf veya ara sınıf öğrencilerine verilir. Bursun dağıtımında sınıfın önemi yoktur; maddi imkândan yoksun olan daha başarılı öğrencilere öncelik tanınır. Başvuru Adresi İstiklal cad. Oda Kule İş Merkezi No : 286 Kat :2 Beyoğlu / İstanbul Tel : 0212 293 54 18 � 19 Fax : 0212 251 46 35 Web : www.isov.org.tr E-mail : irtibat@isov.org.tr .
Türk Eğitim Vakfı

(TEV) Vakıf her yıl yurt içindeki tüm üniversitelerden, maddi desteğe muhtaç ve başarılı yaklaşık 5000 öğrenciye burs veriyor. Burs miktarı her yıl yeniden belirleniyor ve öğrenci başarılı olduğu sürece eğitim boyunca verilmeye devam ediliyor. TEV bursları ile ilgili bilgiler okullarda ilân ediliyor ve başvurular okullara yapılıyor. Başvuru Adresi: Türk Eğitim Vakfı Büyükdere Cad. No.111 Kocabaş İşhanı Kat.8 Gayrettepe/İSTANBUL Tel: 0212-217 56 90 (10 hat) Fax: 0212-266 31 80 Web: Ankara Şubesi: 0312-417 41 90 (4 hat) İzmir Şubesi: 0232-464 50 01 (4 hat)

VAKSA
� Burs, ülke sınırları içerisinde lisans öğrenimi gören T.C. uyruklu öğrenciler için geçerlidir.
Ankara Üniversitesi
Boğaziçi Üniversitesi
Çukurova Üniversitesi
Dokuz Eylül Üniversitesi
Ege Üniversitesi
Gazi Üniversitesi
Hacettepe Üniversitesi
İstanbul Teknik Üniversitesi
İstanbul Üniversitesi
Marmara Üniversitesi
Orta Doğu Teknik Üniversitesi
Yıldız Teknik Üniversitesi

� Yukarıda belirtilen Üniversitelerin Burs Komiteleri tarafından yapılacak değerlendirme ile adayların başarı durumları ve maddi desteğe ihtiyaçları esas alınarak Sabancı Vakfı bursu alacak öğrenciler belirlenecektir.
� Ekim-Haziran aylarında olmak üzere 9 ay süreyle aylık 240 YTL burs ödemesi yapılacak olup, burslar burs almaya başlanan tarihten başlayarak normal öğrenim süresi dahilinde devam edecektir.
� Sabancı Vakfı bursları karşılıksız olup, geri ödeme veya hizmet yükümlülüğü içermemektedir.
� Sabancı Vakfı bursları için başvuruların ve gerekli belgelerin öğrenci tarafından en geç 17 Ekim 2008 akşamına kadar kayıtlı olduğu üniversitenin Öğrenci İşleri / Burs Ofisi'ne teslim edilmesi gerekmektedir.

Koç Vakfı
Yetenekli ancak imkânları sınırlı olan öğrencilere burs veriyor. Hazırlık ve birinci sınıf haricindeki öğrencilere verilen burslar için sağlıklı, derslerinde başarılı ve devletin demokratik, hür, çağdaş ve laik düzenini içtenlikle benimsemiş olmak gerekiyor. Burslar için seçim okul idarelerince yapılıyor. Gerekli bilgileri dekanlıklardan ya da vakfın (0216-341 46 50) nolu telefonundan alabilirsiniz.
Finans Vakfı
Özellikle son 10 yılda burs vermeye yönelik önemli adımlar atan Finans Vakfı 2001 yılında da sosyal bilimlerde yurtdışında lisansüstü programlardan birine devam etmek isteyenlere burs ve araştırma ödülleri verecek. Finans Vakfı yurtiçinde öğrenimine devam edenlere de burs veriyor. Tel: 0212-230 66 18 Fax: 0212-296 35 84

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Vakfı
Üniversitelerde öğrenim gören başarılı, maddi yönden desteğe muhtaç durumda bulunan ve Atatürk ilkelerine bağlı çağdaş gençlere burs veriliyor. Herhangi bir fakülte ayrımı yapılmadan seçilen öğrenciler okullardaki koordinatör danışmanlar aracılığı ile seçiliyor.

ÇYDD Genel Merkezi Şimal Sk. No.10 Şişhane-İstanbul Tel : 0212-252 44 33 Fax: 0212-252 65 95 / 293 97 73
BURS VEREN DİĞER KURUM VE KURULUŞLAR
 Abant İzzet Baysal Üniversitesi
 Adana Ticaret Odası
 Afyon Ticaret ve Sanayi Odası
 Akdeniz Üniversitesi Kurulmasına Yardım ve Destekleme Vakfı
 Aydın Ticaret Odası
 Bilkent Üniversitesi
 Boğaziçi Üniversitesi Vakfı
 Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Ereğli Kömür Havzası Amalebirliği Biriktirme ve Yardımlaşma Sandığı
 Çaycuma Ticaret ve Sanayi Odası
 Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi
 Eskişehir Sanayi Odası
 Galatasaray Eğitim Vakfı
 Gaziantep Üniversitesi Vakfı
 İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı
 İzmir Ticaret Odası
 İzmit Ticaret Odası
 İzzet Baysal Vakfı
 Kepez Elektrik T.A.Ş.
 Ondokuzmayıs Üniversitesi Vakfı
 Orta Doğu Teknik Üniversitesi Geliştirme Vakfı
 Selçuk Üniversitesi Güçlendirme Vakfı
 Sema Yazar Gençlik Vakfı
 TED Ankara Koleji Vakfı
 Türk Anadolu Vakfı
 Türkiye Diyanet Vakfı
 Uludağ Üniversitesi Güçlendirme Vakfı
 Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörlüğü Vakfı

Yukarıda saydığımız kuruluşların yanı sıra her ilde burs veren vakıflara ulaşabilmek için de Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün resmi internet sitesine başvurulabilir.

Yorumlar

Yeni yorum gönder

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimleme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

sponsorlu bağlantılar

Anket

Meslek liselerin yaşadığı katsayı sorunu nasıl değerlendiriyorsunuz: