TÜBİTAK koşulsuz burs verecek

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), üniversite öğrencilerine verdiği bursu, öğrencilerin yüksek lisans ve doktora yapmaları halinde koşulsuz olarak devam ettirme kararı aldı

Karara göre, üniversitenin birinci sınıfında TÜBİTAK'tan burs almaya başlayan bir öğrenci, alanında yüksek lisans ve doktora yaparsa aralıksız 12 yıl kurumun bursiyeri olabilecek.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, TÜBİTAK Bilim Kurulu, 16 Mayıstaki Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu'nda belirlenen ''Türkiye'nin 2013'e kadar tam zaman eşdeğer araştırmacı sayısının 150 bine çıkarılması'' yönündeki hedefe yaklaşmak için bir dizi yeni karar aldı.

Buna göre, 2004 yılından itibaren TÜBİTAK bursiyeri olan ''yurt içi lisans ve yurt içi yüksek lisans programları kapsamında'' üniversitelerden mezun olup eğitimlerine ara vermeden yüksek lisansa kayıt yaptıranlarla, yüksek lisanstan mezun olup yine eğitimlerine ara vermeden doktoraya kayıt yaptıranlar koşulsuz olarak TÜBİTAK'tan burs almaya devam edebilecekler. Öğrencilerin burs için öğrenci belgeleriyle TÜBİTAK'a başvurmaları yeterli olacak.

TÜBİTAK'ın bu uygulamasından önümüzdeki yıl içinde yaklaşık bin 500 lisans bursiyeri ve 2 bin 250 kadar da yüksek lisans bursiyeri yararlanabilecek. Böylece TÜBİTAK toplamda 3 bin 750 öğrenciye üst kademe eğitimleri için burs vermeye devam edecek.

Kararla, üniversite birinci sınıfında itibaren TÜBİTAK bursu alan bir öğrenci 12 yıl sürecek eğitimi boyunca TÜBİTAK'tan burs alabilecek.

Bursiyerler koşulları yerine getirdiklerinde TÜBİTAK'ın doktora sonrası araştırmacılara verdiği burslardan da yararlanabilecekler.

-ÖZEL ŞARTLAR KALDIRILDI-

TÜBİTAK, karardan önceki uygulamalarında yüksek lisans ve doktora bursiyeri olmak için öğrencilerden ALES'ten 80 almalarını bekliyordu.

TÜBİTAK, ayrıca yüksek lisans bursiyerliği için gerekli lisans not ortalamasını 3, doktora bursiyerliği için de yüksek lisans not ortalamasını 3.20 olarak belirlemişti. Ancak yüksek lisans ve doktora yapmak isteyenler bu koşulları her zaman yerine getiremeyebiliyordu.

TÜBİTAK, bu yıl üniversite bursiyerlerine 500 YTL, yüksek lisans bursiyerlerine tam burs olarak bin 250, kısmi burs olarak 300 YTL, doktora bursiyerlerine tam burs olarak bin 500 YTL, kısmi burs olarak da 400 YTL ödeyecek.

(aa)

Yorumlar

Yeni yorum gönder

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimleme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

sponsorlu bağlantılar

Anket

Meslek liselerin yaşadığı katsayı sorunu nasıl değerlendiriyorsunuz: