Öğrenci affı kapsamı genişletilmeli

Aftan 600 bin öğrencinin yararlanması bekleniyor. Bakan Çelik son 3 yılda okuldan atılanlar için affın geçerli olacağını söylerken affın kapsama alanı Başbakan'ın talimatıyla genişletilebilir.

Milli Eğitim Bakanlığı, 600 bin öğrencinin beklediği yükseköğretimde af taslağına son şeklini verirken, bazı ünlüler de af kapsamına girmek için bekliyor. Popçu Teoman, türkücü Alişan ve CHP Milletvekili Durdu Özpolat, af kendilerini de kapsarsa yarım bıraktıkları eğitimlerini tamamlayabilecek. Daha önce master tezi beğenilmediği için yüksek lisansı yarım bırakan Teoman yüksek lisans eğitimini, Özpolat ve Alişan da lisanslarını tamamlayabilecek.

AF TALİMATI

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik af kapsamının son 3 yılla sınırlı olacağını açıklamıştı. Oysa Teoman'ın af kanunundan yararlanması için af kanununun en az 5 yıl önceyi kapsaması gerekiyor. Bu arada Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in 3 yılla sınırlı tuttuğu yasa taslağının Başbakan Erdoğan'ın talimatıyla Başbakanlık'ta daha kapsamlı hale getirilebileceği belirtildi.

Yükseköğretim affı bekleyen ünlülerden biri de şarkıcı Alişan. İstanbul Teknik Üniversitesi Konservatuar Bölümü'nü yarım bırakan Alişan çıkacak olan af eğer 2004 yılını kapsarsa 3. sınıftan eğitimini tamamlayabilecek.

KENDİ İÇİN TEKLİF ETTİ

Af bekleyenlerden biri olan CHP Kahramanmaraş milletvekili Durdu Özpolat da affın kapsamını bekliyor. Ancak Özpolat'ın aftan yararlanması için yasanın 1981'den bu yana atılan öğrencileri kapsaması gerekiyor. Öğrenci affını değerlendireceğini söyleyen Özpolat "Teklifini verdiğim bu yasayla benim gibi yüzlerce öğrenci rahat bir nefes alacak. Eğitim hakkını kaybeden, bugün çok zor koşullarda yaşayan binlerce kişi var. Bunlardan çok destek aldım" demişti.

3 yılda 500 bin öğrenci atıldı

Üniversitelerin kapasitesi yeterli görülürse af kanununun 3 yıldan daha eski tarihleri de kapsaması mümkün olacak. Eğitim Hakkı Platformu'nun (www.ogrenciaffi.org) hazırladığı raporda üniversitelerden son üç yılda ilişiği kesilen öğrenci sayısının 500 bini aştığı dile getirildi.

22.08.2008

Yorumlar

Yeni yorum gönder

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimleme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

sponsorlu bağlantılar

Anket

Meslek liselerin yaşadığı katsayı sorunu nasıl değerlendiriyorsunuz: