Öğrenci Affı Geliyor

Geçen Yıldan beri Eğitim Hakkı Platformunun öğrenci affı konusunda yaptıkları girişimleri desteklemiş, konuyu gündemde tutmak adına birçok kez bu köşeden afla ilgili gelişmeleri duyurmuştum.

Tam bu iş kapandı derken yeni bir haber geldi. Eğitim Hakkı Platformu, topladığı imza ve öğrencilerin durum değerlendirmesi raporlarıyla beraber ‘’Öğrenci Affı Yasa Teklifi önerisini’’ Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e sundu.

Öğrenci affı bekleyen gençler tarafından kurulan ve öğrenci affının çıkarılması amacıyla yoğun çalışmalar yürüten Eğitim Hakkı Platformu, milletvekilleri, parti liderleri derken iki yılın ardından Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Kapısını af için çaldı. Eğitim Hakkı Platformu temsilcileri bir haftada topladıkları imzaları ve binlerce öğrencinin durumlarının değerlendirildiği öğrenci profili araştırma raporunu da Cumhurbaşkanlığı makamına iletti. Cumhurbaşkanlığına sunulan ‘’Yüksek Öğretim Kanununa Geçici Maddeler Eklenmesine Dair Kanun’’ teklifinde, 12 Eylül 1980 tarihinden bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihe kadar kendi isteğiyle ilişiği kesilenler dâhil her ne sebeple olursa olsun ilişikleri kesilmiş öğrencilere 4 sınav hakkı verilmesi talep ediliyor.

Bakan Hüseyin Çelik de onbinlerce öğrencinin merakla beklediği öğrenci affıyla ilgili bürokratlarına bir taslak hazırlamaları için emir verdiğini açıkladı. Milli Eğitim Bakanlığı Ve YÖK arasında öğrenci affı ile ilgili yazışmalar sürerken, YÖK 4 boyutta öğrenci affı konusunu irdeleyerek bu incelemeleri bir rapor haline getirecek. Taslak metnin Eylül ayı ortasında tamamlanarak Bakanlar Kurulu’na sunulması planlanıyor. Bakanlar Kurulunun da onaylaması halinde en geç ekim ayına yasa tasarısını Meclise göndermesi bekleniyor. Hadi Hayırlısı…

Fatih Öztürk

POSTA GAZETESİ SAYFA 13. Fatih Öztürk Köşe yazısı

Yorumlar

Yeni yorum gönder

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimleme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

sponsorlu bağlantılar

Anket

Meslek liselerin yaşadığı katsayı sorunu nasıl değerlendiriyorsunuz: