Meslek liselerine kayıtlar 12 Eylüle kadar sürecek

Mesleki ve teknik liselere kesin kayıtlar 12 Eylüle kadar devam edecek. Meslek okullarına kayıt yaptırmak isteyen hiçbir öğrenci geri çevrilmeyecek

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, mesleki ve teknik liselere kayıtlarla ilgili bir genelge yayımladı.

Genelgeye göre, ortaöğretime giden öğrenciler arasında mesleki ve teknik liselere devam edenlerin oranının yüzde 50'ye çıkarılması hedeflendiği için meslek okullarına kayıt yaptırmak isteyen hiçbir öğrenci geri çevrilmeyecek.

Sınavsız öğrenci alan liselere öğrenci kayıt başvuruları, e-kayıt yöntemiyle 1-29 Ağustos 2008 tarihleri arasında yapıldı. Öğrencileri, tercihleri ve ilköğretim okulu diploma puanlarına göre bir okula yerleştirme işlemleri tamamlanarak, listeler 3 Eylülde ilan edildi. Bu öğrencilerin kesin kayıt işlemleri 12 Eylülde sona erecek.

Bakanlıkça yapılan değerlendirmede, mesleki ve teknik eğitim kurumlarına girmek üzere başvuran öğrencilerden bir kısmının kontenjan yetersizliği nedeniyle herhangi bir okula yerleştirilemediği saptandı.

Bir okula yerleştirilemeyen ve e-kayıt yöntemiyle başvurmayan adaylardan mesleki ve teknik liselerde okumak isteyenler geri çevrilmeksizin bu okullara 12 Eylüle kadar kaydedilecek.

Bu çerçevede mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının fiziki kapasiteleri azami derecede kullanılacak. Ayrıca bu okullarda ''Tam gün tam yıl eğitim'' uygulaması kapsamında ikili öğretime geçilecek.

Genel liseler ile mesleki ve teknik ortaöğretim okullarının 9. sınıflarının ortak sınıf olduğu göz önünde bulundurularak meslek liseleri dışındaki diğer liselerin fiziki kapasitelerinden de azami ölçüde yararlanılacak.

AA

Yorumlar

Yeni yorum gönder

  • Web sayfası ve e-posta adresleri otomatik olarak bağlantıya çevrilir.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Satır ve paragraflar otomatik olarak bölünürler.

Biçimleme seçenekleri hakkında daha fazla bilgi

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

sponsorlu bağlantılar

Anket

Meslek liselerin yaşadığı katsayı sorunu nasıl değerlendiriyorsunuz: