dersler

warning: Creating default object from empty value in /home/nasihat/domains/nasihat.org/public_html/egitim/modules/taxonomy/taxonomy.pages.inc on line 33.

Öğrenme ve muvaffakiyette talebenin mesuliyetleri

Eğitimciler tarafından kabul edilen öğrenmenin tanımı;”eğitimde istenen yönde davranış değiştirme”şeklindedir. Davranış değiştirme denilince ilk akla gelen, ifade etme, somutlaştırma, yorumlama ve yazmadır.
Derste muvaffakiyet, talebenin derse zihnen hazır olmasıyla başlar. Derse zihnen hazır olmayan talebe hocanın derste anlattıklarından hareketle bir istikamet çizemez. Anlama işini sonraya tehir ettiği için morali bozuk olarak dersi bitirir.

Sınav kazandıran çalışma saatleri

Sınavlara hazırlanırken zamanı daha verimli nasıl kullanabilirsiniz? İdeal ders çalışma saatleri hangileridir? Kaçta kalkarsanız sınavları kazanma şansınız artar...

Erken kalkan yol alır. Bu mantığa göre ne kadar erken kalkarsan ÖSS'yi de o kadar erken kazanırsın. Şaka bir yana: Hayatta her şeyin olduğu gibi; ders çalışmanın da ders çalışırken zamanı doğru kullanmanın da bir ilmi, bir yöntemi var. Aşağıda Genç Dergisininin Mayıs ayı sayısında konunun uzmanları tarafından yapılmış çeşitli önerilerden derlenmiş bir demet bulacaksınız.

Ders Çalışma ve Derslerde Başarılı Olma Konusunda Süper Bilgiler

Bir tane ineği olan köylünün birine bir gün sormuşlar:
- İneğin ne kadar süt veriyor?
Köylü cevap vermiş:
- İneğim hiç süt vermez. Sütü ondan sizin almanız gerekir.

Bu kısa öyküden de anlaşılabileceği gibi mutlu ve başarılı olmak için bir şeyler yapmak gerekir. Mutluluk ve başarı asla sizin ayağınıza gelmez. Sizin ona gitmeniz şarttır. Bu kural hayatta böyle olduğu gibi okul yaşamında böyledir.
Derslerde başarılı olmak isteyen bir öğrenci nelere dikkat etmelidir? Nasıl ders çalışmalıdır?

Öğrenci nasıl eleştirilmeli?

Özeleştiri Yapmak, Gelişim İçin Gereklidir

Eleştiri; ‘‘Bir insanı, bir eseri, bir durumun, olumlu ve olumsuz yönlerinin nesnel bir yaklaşımla irdelenerek değerlendirilmesi ve ifade edilmesi’’ şeklinde tanımlanabilir. Edebî eleştiri, bilimsel eleştiri, nesnel eleştiri gibi çeşitlilik gösterebildiği gibi eleştiri yapılırken kullanılan araçlar da birbirinden farklıdır. Eleştiri, eğitimde başarı ve gelişim için gereklidir. Eleştirmenin ve eleştirilmenin toplum, görgü ve saygı kuralları içerisinde yapılması gerekmektedir.

Verimli Ders Çalışma Programı

Çalışmak için oturan bir insanın dikkatini dağıtan faktörler ya çevreden gelir veya kişinin kendi zihninden kaynaklanır. Bu sebep­le çalışma ortamının belirli özelliklere sahip olması öğrenmeyi ko­laylaştırır ve çalışmak için ayrılan zamandan en üst düzeyde yarar sağlanmasına imkan verir.

Ders çalışırken cips yerine kuru meyve tüketin

Sağlık Bakanlığı, sınav stresinin bedensel ve zihinsel yorgunluğu artırarak çalışma performansını azalttığını bildirdi. Bu süre zarfında çocuk ve gençlerin bedensel ve zihinsel yönde gelişimlerine destek olunması gerekiyor.

Çocuklar, kuru gıdalar tüketmeli.

Sağlık Bakanlığı Beslenme ve Fiziksel Aktiviteler Daire Başkanlığı'nın doğru beslenme konusundaki önerileri ise şöyle:

Bütün gece süren açlıktan sonra güne yeterli ve dengeli yapılan bir kahvaltı ile başlanmalı.

Doğru ders çalışmanın ipuçları

Acaba sorun nerde? Bir dersi anlamak için defalarca okumak mı gerekir? Dersleri bir biri ardına mı

Defalarca duymuşuzdur bir öğrencinin “Artık bu kitabı okumaktan bıktım”, “Bu kitaptan o kadar bıktım ki anlatamam.” Veya “Ne kadar fazla okusam sanki daha az öğreniyorum” ya da “Defalarca okudum ama yine öğrenemedim” dediğini.

Öğrenciler Ders Çalışırken En Çok Bu Hataları Yapıyorlar?

Öğrenciler genç olmalarından dolayı hayaller kurmaya daha eğilimlidirler. Bu nedenle öğrencilerin ders çalışmasını engelleyen ve en sık yapılan hata hayal kurmaktır. Ders çalışmaya başladığınızda hayal kurmaya da başlıyorsanız size iki yol önereceğim: 1- Kurmak istediğiniz hayali ders sonrası kendinize ödül olarak verin. 2- Dersi bırakın, o hayali kurun, yaşayın, kendinizi derse hazır hissettiğinizde çalışmaya devam edin. Öğrenciler için verimli ders çalışma okul başarısı için oldukça önemlidir.

Matematik gerçekten kâbus görmemiz gereken bir ders mi?

Matematik, öğrenciler açısından tam bir 'fobi' niteliğinde. Rakamlar ve formülleri korku filminden çıkmış gibi izleyen çoğu öğrenci birçok sınavda aslında çok basit olan 4 işlemi bile yapamıyor. Peki matematiğin 'kâbus' haline gelmesine hangi önyargılar yol açıyor?

İşte okullarda ilk dönemin takvimi

İlköğretim ve liselerde 2008-2009 eğitim-öğretim yılı bugün başlıyor. Toplam 14 milyon öğrenci ve 662 bin öğretmen yaz tatilinin ardından ders başı yapacak.

Yeni eğitim-öğretim yılının başlaması dolayısıyla Gaziantep'te Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik'in katılacağı tören düzenlenecek. Ayrıca tüm illerde de törenler yapılacak, öğrenciler ve öğretmenlerin de katılacağı heyetler, Atatürk anıtlarına çelenkler koyacak. Ankara'da da Anıtkabir ziyaret edilecek.

İçeriği paylaş

sponsorlu bağlantılar

Anket

Meslek liselerin yaşadığı katsayı sorunu nasıl değerlendiriyorsunuz: